Ербас ACJ320neo Воздухопловна приватен авион Авион Авион Преглед

Wysluxury Airbus ACJ320neo business corporate jetПрегледот на авиокомпанијата Airbus ACJ320neo Aerospace Private Jet е засилување на удобноста на новите височини и патниците кои летаат кон нови хоризонти, искористувајќи ја најмодерната технологија, these spacious corporate jets offer customers the ability to take their luxurious lifestyles with them wherever they go while travel in Riding on a private jet is considered by some to be the ultimate luxury in travel. Сепак, there is real value in riding in one, should you actually afford it. Иако постојат сите видови на авиони користи за приватен авион флоти, Ербас се смета за еден од најдобрите брендови авион во бизнисот.

Ербас, компанија која го направи своето име за иновации во воздушната технологија, е тоа што од својата најнова генерација на авиони специјално дизајниран за корпоративни и приватни употреба авион. Вклучени во оваа нова генерација на авиони Ербас е ACJ320neo. Овој преглед ќе донесе поблиски се погледне на овој нов модел и како таа претставува иднината на приватни авиони.

Airbus ACJ Преглед

Airbus has been working on their next generation of jets since 2016. Included in these updates is their highly popular Airbus Commercial Jet (ACJ) line. Their ACJ line is very popular with those who purchase their own jets and with fleets that carry private jet rental services. While the ACJ has proven to be very successful with its combination of features, performance, and efficiency, Airbus still knows that there is still room for improvement. This has resulted to the release of the ACJneo, the next generation of Airbus commercial jets, in January 2016.

The Airbus ACJ320neo is the product of Airbus’s neo program. Neo is actually an acronym that stands for “new engine option”. Airbus developed new engine options for their commercial planes such as the A320. These new engines have lofty performance goals: a 15 до 20 percent improvement in fuel efficiency, reduced noise, and lower emissions. With these promises, orders for the “neo planes” were huge—5200 units, to be exact. To put this into perspective, Airbus has sold around 7500 тесен тело авиони од 1988. Со оглед на големината на продажба, нео претставува иднината на Ербас. Тоа мора да живее до возбуда како што е сега на примарните пари творецот за компанијата.

Во развојот на ACJneo, Ербас барав начини да ги направат своите авиони поефикасно од кога било досега. Примарната метрички компанијата користи е цената "по патник милја седиште". Тоа се смета како мерка за ефикасност на трошоците на работење на авионот. Долниот оваа цена е, за тоа како ефикасно авионот е. Да се ​​добие најниска цена по патник седиште милја, Ербас направија сите видови на подобрувања во инженерство на ACJneo. Додека Ербас ја стави акцент на ефикасност, тие го сторија тоа без жртвување удобност, performance, и други пожелни карактеристики за авиони. Овие области на подобрување ќе се стави во фокусот подоцна.

Со оглед на нејзината важна позиција во производната линија Ербас, на ACJ320neo мора да живее до возбуда и повеќе. Добрата работа е во тоа што, а земајќи одблизу, овој авион е сè што беше рекламира ... а потоа некои повеќе.

ACJ20neo Capacity

The overall capacity of an aircraft can be divided into multiple metrics. This measurement is basically dependent on the internal configuration of an individual plane. Baggage capacity can be divided into 2 parameters: internal baggage capacity, which is the amount of baggage that can be stowed inside the pressure/temperature controlled compartment of the aircraft, and the external baggage capacity, which is the amount of baggage that can be accessed from the outside of the aircraft.

Иако Ербас ACJ320neo нема надворешен капацитет багаж, тоа го прави се за тоа со своите масивни внатрешна меморија багаж. внатрешен капацитет за багаж на ACJ320neo се мери на неверојатни 976 кубни литри, што го прави лесно најдобар во својата класа во оваа категорија. Вкупниот капацитет на седење на овој авион е целосно зависен од видот на внатрешни конфигурации сопственикот сака, но нејзините акции конфигурација може да обезбеди удобно седење за 19 луѓе, што е повеќе од доволно за повеќето намени.

Дозволената оптовареност

To measure a plane’s payload, you have to use multiple measurements related to the plane’s weight, the number of items it can carry, и слично. The operational weight of an aircraft is the weight of the aircraft including the operational crew, necessary fluids such as fuel, and all operator equipment required for flight. The maximum takeoff and landing weight are defined as the maximum total weight of a fully packed aircraft where takeoff and landing can be performed safely. Useful weight is defined as the amount of weight that the plane can carry after the weight of the pilot, crew, and fuel is removed.

In terms of these payload features, the enhancements on the Airbus ACJ320neo also work very well in its favor. Maximum landing weight is measured at 148,592 pounds, and maximum takeoff weight is measured at 174,165 pounds, which is higher than most of the planes in its class. The operational weight of this plane is measured at 104,453 pounds. Lastly, the useful payload of this plane is measured at 8,900 pounds, which may not sound much, but is significantly higher than the competition. In terms of payload numbers, the ACJ320neo shines.

брзина

Speed is dependent on a wide range of variables. This value is dependent on internal features such as engine power and aerodynamic efficiency, while outside factors such as air thickness and headwind/tailwind strength also play a role. For the Airbus ACJ320neo, the figures point to an aircraft that is more than capable of speedy flight. Its maximum cruise speed is measured at 527 mph, its average cruise speed is measured at 527 mph, и неговата долга Опсег на брзина на патувањето се мерат по 514 mph. Сите овие бројки претставуваат скромните подобрувања во споредба со сличните авиони во својата класа.

опсег

Опсегот на авионот е мерка за тоа колку авион може да се патува со користење на полн резервоар на гориво. Со оглед дека еден фактор што Ербас фокусирани на текот на развојот на нео програма е потрошувачката на гориво, you can expect this plane to shine in that department or at least show significant improvements relative to its competition. Apparently during testing, сите овие промени работеше, resulting into range figures that will easily blow away the competition.

The measured maximum range of the Airbus ACJ320neo is measured at 7,099 милји, while the seats full range is measured at 7,021 милји. Maximum range is defined as the furthest an aircraft can fly at cruise speed at optimal altitude, while seats full range is defined as the maximum range an aircraft can fly at maximum payload. The respective measurements derived are significantly higher compared to similar jets, delivering on the promise that Neo jets will feature at least 20% better fuel efficiency compared to their competition.

Altitude

Altitude is another performance metric commonly used to determine an aircraft’s performance capabilities. The higher the altitude an aircraft can travel, the better its power is. At the same time, being able to travel at a higher altitude presents some performance and efficiency advantages. With thinner air present at higher altitudes, air resistance and drag becomes reduced, resulting to higher travel speeds and better fuel efficiency. Curiously, the ACJ320neo has a service ceiling of 41,000 нозе, which is curiously lower compared to similar jets that have service altitudes of up to 45,000 нозе.

Runway Length

Runway length is a set of measurements that determine the distance required for an aircraft to take off at full speed and make a full stop on landing. The landing distance of the ACJ320neo is measured at 4,665 нозе, which means that it is the required length of field needed to land the aircraft at average weight. The balanced field length is measured at 5,820 нозе, which is the distance required to send an aircraft at takeoff speed and then make a full stop. While there are multiple factors that can affect these runway length figures, it can be safely said that the ACJ320neo requires more runway length to take off and land safely.

Extra features

The Airbus ACJ320neo has a boatload of new features, taking advantage of tech improvements developed over years of aircraft experience. The ACJ320neo, as well as the other commercial jet models included in the neo program, comes standard with fly by wire controls, advanced avionics, and range-boosting features. It also comes with a 90-foot cabin that can be customized according to the owner’s needs and preferences. While the default 19-seat configuration is both comfy and luxurious, Ербас has a myriad of options that will help customize jets according to the owner’s personal preferences.

заклучок

The Airbus ACJ320neo Aviation, while far from being a perfect jet, represents the future of commercial aircraft. With its significant improvements and cutting edge design, it delivers performance and efficiency figures that makes it stand out for the rest. It is faster, more fuel efficient, and more capable of carrying heavier loads than its contemporaries. These improvements totally make sense not just for private jet owners, but also for those interested in rentals. Same luxury, better performance, and lower costs: what more can a renter want on a приватен авион за изнајмување? Airbus has done it again.

airbus acj320neo melody interior

Најди приватен авион чартер лет услуги блиску до мене од или за домашните Америка

АлабамаИндијанаНебраскаЈужна Каролина
АлјаскаАјоваНевадаЈужна Дакота
АризонаКанзасЊу ХемпширТенеси
АрканзасКентакиЊу ЏерсиТексас
КалифорнијаЛуизијанаНово МексикоЈута
КолорадоМејнЊујоркВермонт
КонектикатМерилендСеверна КаролинаВирџинија
ДелаверМасачусетсСеверна ДакотаВашингтон
ФлоридаМичигенОхајоЗападна Вирџинија
ГрузијаМинесотаОклахомаВисконсин
ХаваиМисисипиОрегонВајоминг
АјдахоМисуриПенсилванија
ИлиноисМонтанаРод Ајленд

Сè уште нема коментари.

Остави коментар

НЕ следете го овој линк или ќе бидат забранети од страницата!

Испрати на пријател